Название: Патологічна фізіологія

Жанр: Патологічна фізіологія

Просмотров: 14418


3.5.3. хвороби зі спадковою схильністю

Хвороби зі спадковими схильностями відрізняються від спадкових хвороб тим, що для свого проявлення потребують дії факторів зовнішнього середовища. Вони являють собою групу, багатогранну за нозологічними формами. За генетичною природою це дві групи хвороб: моногенні та полігенні хвороби зі спадковими схильностями.

Моногенні хвороби зі спадковими схильностями — це схильності, пов'язані зі спадковою мутацією одного гена. Для свого прояву схильність обов'язково потребує обов'язкової дії фактора зовнішнього середовища, що зазвичай ідентифікується і відносно цієї хвороби може розглядатися як специфічний.

Моногенні форми спадкової схильності проявляються при дії різних факторів середовища: забруднення повітря, харчових продуктів, ліків. Відомо, наприклад, що деякі харчові продукти можуть викликати патологічний стан у людей зі спадковою схильністю. Так, у деяких людей після вживання молока або молокопродуктів спостерігається

66

Глава 3. Роль спадковості в патологічній фізіології

утворення газів у кишечнику. В популяції європеоїдної раси такі індивіди складають 10—20 \%, а у східних народів, негрів та індіанців Америки — 70—100 \%. Це пов'язано з аутосомною рецесивною ознакою несприймання лактози. В кишечнику дорослих гомозигот відсутня бета-галактозидаза, тому молочний цукор не засвоюється, а під дією мікрофлори кишечника підлягає бродінню.

Полігенні хвороби зі спадковими схильностями визначаються багатьма генами, кожний з яких є скоріше нормальним, ніж патологічним. Визначення цих генів дуже ускладнене: своє патологічне виявлення вони здійснюють у взаємодії з комплексом факторів зовнішнього середовища.

Не зважаючи на те, що полігенні хвороби зі спадковими схильностями є найбільш поширеною групою (гіпертонічна хвороба, атеросклероз, виразка шлунка, шизофренія, бронхіальна астма, псоріаз та ін.), механізм їх виникнення мало вивчений.

загрузка...

загрузка...